ŽENSKO ZDRAVLJE

NOVOTVORINE – CISTE I MIOMI

Za žene koje ove ozbiljne simptome odluče liječiti homeopatskim metodama pruža se širok izbor lijekova i terapija koje se baziraju na cjelovitoj obradi emotivno mentalnog i fizičkog stanja, te spektra uzroka koji su doveli do nastanka i koji podržavaju razvoj bolesti. Dodatno na lijekove preporučuje se prilagodba prehrane, i ako je potrebna podrška za prestanak pušenja, konzumiranja alkohola i drugih štetnih navika.

Zapaža se raširenost i sve ranija životna dob pojave svih vrsta izraslina. Kao mogući uzroci spominju se upale i prisutnost opasnih bakterijskih i virusnih infekcija, uzimanje hormonske terapije, suvremeni način prehrane ( prevelik unos ugljikohidrata i životinjskih masnoća ), pušenje i alkoholizam, nova uloga žene u društvu - zahtjevnost, stres i moderan način života, napuštanje tradicionalnog načina života vezano za spolnost, osnivanje obitelji i rađanje djece i niz drugih uzroka.

Ciste – ako su bezopasne u pravilu se učinkovito i relativno brzo liječe nevezano za dob žene. Nakon što se utvrdi cijelo stanje – dob i hormonsko stanje, prateći simptomi, slabosti drugih organa i i sustava, opće stanje, povijest oboljevanja i genetske sklonosti, životne navike i emotivno i mentalno stanje - uzimaju se ciljani lijekovi – i obično su to kombinirane terapije jer je u pravilu riječ o složenijem općem stanju - i preporučuju se promjene životnih navika. Liječenje se prati obaveznim dijagnostičkim pretragama i kontrolama.

Miomi maternice – nažalost se otkrivaju u sve ranijoj životnoj dobi; simptomi koji se obično osjećaju su pojačano krvarenje, bolovi u zdjelici i leđima, nadimanje i probavne tegobe. Homeopatska terapija već u prvim fazama liječenja može dosta ublažiti navedene simptome; također, poboljšati opće stanje ako je bila prisutna slabost, iscrpljenost, umor i anemija, prilično nisko raspoloženje, zabrinutost, iritabilnost, nemir i nesanica.

Miomi se pojavljuju u svim veličinama i često kao multiple izrasline. Veličina je obično od veličine badema do većih dimenzija. Vezano za mjesto nastanka - submukozne ( smješteni ispod endometrija ), intramuralni ( između mišića maternice ), subserozni ( od vanjskog zida maternice ), u uterusnoj šupljini; izvan vanjskog zida maternice; u cerviksu između dva sloja širokog ligamenta;

Samo liječenje ovisi o vrsti patogenosti i veličini mioma, i naravno odluci same žene o načinu liječenja. U liječenju manjih izraslina vrlo je bitno da se zaustavi njihov daljnji rast. Samo liječenje je vrlo složeno i uzimaju se kombinirane terapije; prepoznato je dobro djelovanje lijekova Fraxinus americanus, Thuja, Kreosotum, Phytolacca , Aurum chloratum natronatum, Calcium floratum, Hydrastis canadesis, Abrotanum, Ceanothus americanus, JUV terapija i drugi.

Bitna je odluka o promjeni životnog stila i prehrane koja već u sebi sadrži hormone – izbacivanje mliječnih proizvoda i smanjiti unos općenito namirnica životinjskog podrijetla ( meso i masnoće ), smanjiti unos ugljikohidrata ( posebno rafiniranih šećera i obrađenih žitarica koje ne sadrže dovoljno vitamina B, općenito slatkiša, piva, alkohola jer ometa metabolizam estrogena ).

Miomi su problem žena u mlađoj dobi i predmenopauzi jer su više razine endogenog estrogena, koji se povezuje s rastom mioma. S ulaskom u menopauzu - kada se razina endogenog estrogena drastično snižava - stanje se obično popravlja. Ako se žena ne želi podvrći operacionom zahvatu, i da se na neki način kupi vrijeme do menopauze, potrebno je provesti ciljanu terapiju s lijekovima.
Prehrana – što jednostavnija kao početna detoksikacija kako bi se rasteretila jetra koja obavlja metabolizam estrogena; jetra metabolizira estrogen i eliminira iz tijela pretvarajući ga u erstrone i zatim u estriol – manje opasan za rast mioma; ako jetra ne može obaviti ovaj proces pojavljuju se visoke razine estrogena koje potiču rast tumora; rasterećivanje jetre je bitno vezano za filtriranje i odstranjivanje bakterija, toksina, i drugih štetnih supstancija iz krvi; s druge strane, ima ulogu sinteze i sekreciju žuči bitne za absorpciju bitnih vitamina, absorpciju proteina i minerala; ako je potrebno uključiti i lijekove za detoksikaciju i obnavljanje funkcija jetre;

Povećati unos cjelovitih žitarica i smeđe riže - sadrže dovoljno vitamina B koji je bitan u metabolizmu estrogena; i zbog visokog sadržaja vlakana odvija se eliminacija estrogena kroz provani trakt;
povećati unos namirnica koje sadrže fitoestrogene, posebno izoflavona ( špinat, grah, voće i dr ) - koji ima sličnu strukturu kao endogeni spolni hormon steriodal, veže se na receptore estrogena ( time se smanjuje razina estrogena ) i oponaša djelovanje estrogena u centralnom nervnom i krvožilnom sustavu, ali bez stimulacije maternice i dojki; u menopauzi s druge strane, izoflavoni ublažuju simptome i smanjuju predispoziciju za pojavu osteoporoze, oboljenja krvnih žila, karcinoma dojki i maternice.

U dobi već od sredine 30-tih izostaju ovulacije i stvara se sve manje progesterona - smatra se da je disbalans estrogena i progesterona tj. dominacija estrogena uzrok rasta mioma. U liječenju mioma i posebno ako su izraženi drugi simptomi predmenopauze, preporučuje se prirodna progesteronska terapija. Naime, ekstrakti nekih biljaka sadrže prirodne progesterone i lijekovi su obično pripravljeni kao kreme za absorpciju putem kože.

Uloga hormona gušterače trypsin i chymotripsin u imunitetu - kako mogu uništavati membrane stanica koje okružuju maligne, omogućuju prolaz imunoloških stanica - ubojica ( natural killers ) do tumorske stanice i time ometaju njeno dijeljenje; ovi hormoni koji se inače uzimaju kao dodaci prehrani kod slabosti gušterače ( simptomi nadimanja, plinovi, neprobavljivost hrane i stoga deficit nutrienata ) u nekim se terapijama uključuju u svrhu liječenja tumora i karcinoma.


povratak28. 05. 2012.     09:51:07

NOVOTVORINE – CISTE I MIOMI
JADIZAJNSTUDIO \ ZOKIDIZAJN
© 2012. - 2024. Homeopatsko savjetovalište