PROBAVNI TRAKT, VAŽNOST PREHRANE

OBOLJENJA PROBAVNOG TRAKTA

Uvriježeno je da su muškarci podložniji ovim oboljenjima što se tumači prehrambenim navikama ( posežu više za teškom, konkretnom i začinjenom hranom), učestalijim konzumiranjem alkohola i pušenjem. Zatim, muškarci obično odgađaju preglede sve dok stanje ne postane složenije i dijagnoze ukazuju na razvoj bolesti.
Međutim, sve što spada u zaista širok spektar probavnih simptoma kao osjeti ili bolovi raspoređeni od usta i niže do analnog otvora, te jetru i gušteraču – kao neprobavljanje hrane, mučnine, razne vrste bolova, refluksi i povraćanje, napuhanost, nepravilnosti stolice, te dijagnostičke pretrage koje potvrđuju oštećenja ovih organa i funkcionalne promjene - jednako pogađa oba spola, i sveprisutniji su u vrlo ranoj i dječjoj dobi.
Može se također reći, da su svi ti simptomi toliko individualni jer je riječ o velikom, funkcionalno složenom i nervno vrlo osjetljivom sustavu. Kroz ove organe ne osjećamo samo njihovo fizičko dobro ili loše stanje, već i cijeli organizam i poruke našeg cjelokupnog metabolizma. Ali i naša raspoloženja i emocije. Ponašanje našeg probavnog trakata gotovo je odraz jedne strane naše individualnosti.
Iako se upravo probavni simptomi često imenuju i povezuju kao psihosomatika, u homeopatskom liječenju i propisivanju uvijek se povezuju konkretan fizički simptom i trenutna ili čak konstitucijska, mentalno emotivna slika osobe. Zato je bitno da se liječe prije nego nastanu dublja oštećenja tkiva i oslabi funkcija organa.
Nažalost, većina pacijenata se odluči za liječenje tek u složenijim stanjima i kada osjećaju niz nelagoda i tada se moraju podvrgnuti dužem i opsežnijem liječenju. Obično su to već stadiji gastitisa III i IV, povezani obično s Helicobacterom, kronični hepatitis i holestatska oboljenja jetre, uznapredovali oblici ulceroznog kolitisa ili Chronove bolesti i drugo. Maligna oboljena kao karcinom želuca, koji po raširenosti spada među prva četri i po smrtnosti je na drugom mjestu, i debelog crijeva su, dakle, vrlo učestali.
Niz je lijekova koji su djelotvorni i u ovakvim složenijim upalnim stanjima kao arsenicum, nux vomica, mercurius, hydrastis canadensis, acidum nitricum, kalium bichromicum, lycopodium, pulsatilla, chelidonium ... i obično se prepisuju u nižim potencijama kroz dulje vrijeme.
Zbog složenosti i intenziteta oboljenja, pored terapije potrebna je i prilagodba prehrane. Kod oboljenja crijeva – posebno gdje su simptomi nagle, učestale i bolne stolice – preporučuje se analiza intolerancije na hranu, kako bi se izbjegao njihov daljnji unos i smanjila upalna reakcija. Zatim, prevelik unos svih oblika mliječnih proizvoda, općenito namirnica životinjskog podrijetla, povećava kiselost, oštećuje sluznicu i utječe na absopciju hrane.

.

povratak25. 08. 2014.     10:53:19

OBOLJENJA PROBAVNOG TRAKTA
JADIZAJNSTUDIO \ ZOKIDIZAJN
© 2012. - 2024. Homeopatsko savjetovalište